/Yeni Android şifreleme algoritması: Adiantum – ShiftDelete.Net – ShiftDelete.Net

Yeni Android şifreleme algoritması: Adiantum – ShiftDelete.Net – ShiftDelete.Net

Android 5.0 Lollipop ile hayatımıza giren Forced Encryption özelliği için bir alternatif daha var. Özellikle giriş sınıfı telefonlarda performansın ciddi oranda düşmesine yol açan Forced Encryption için Google tarafından çözüm geldi. Adiantum adlı yeni şifreleme algoritması, performans anlamında ciddi iyileştirmeler sağlayacak.

Adiantum ile daha hızlı ve daha etkili şifreleme yapabilmek mümkün

Özellikle giriş, hatta orta sınıf telefon kullanıcılarının, performansı ciddi oranda düşürmesinden kaynaklı şikayet ettiği mevcut şifreleme algoritması, Android Q ile değiştiriliyor.

Cihazınızın kilit ekranını her açıp kapattığınızda dosyalarınızı şifreleyen algoritma, yeterli işlemci ve depolama hızı performansı ile kullanılmadığında büyük yavaşlamalara sebep oluyor.

Adiantum, burada devreye giriyor. İstendiğinde telefon üreticileri tarafından, Android Pie ile de etkinleştirilebilen yeni şifreleme algoritması, Android Q ile ise, varsayılan hale getirilecek. Google tarafından geliştirilen yeni algoritma, AES şifreleme algoritmasına kıyasla çok daha hafif ve etkili çalışıyor.

adiantum Yeni Android şifreleme algoritması: Adiantum - ShiftDelete.Net - ShiftDelete.Net

Özel bir donanıma ihtiyaç olmadan, her cihazda çalışabilecek şekilde hazırlanmış olan yeni algoritma, giriş sınıfı telefonların yanında, akıllı saat gibi cihazları da korumayı hedefliyor.

Linux Kernel 5.0 ile, çekirdek düzeyinde Adiantum için resmi olarak destek sağlanacak.